Ucuz Diş Teli Hangisidir?

Hemen hemen hepimiz ortodonti terimini duymuşuzdur. Hatta bazı insanlar bizzat görmüştür. Peki, ortodonti hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Ortodonti nedir? Ortodonti hangi durumlarda uygulanır ve gerekli midir? İşte ortodonti ile ilgili bilinmesi gerekenler. Geniş bir perspektiften bakılarak tanımı yapılacak olursa ortodonti, dişlerimizde oluşan çapraşıkların giderilmesi ile ilgilenen bir diş hekimliği dalıdır. Gerekliliği birçok insan tarafından kabul edilmekle birlikte, günümüzde sık uygulanan sağlık uygulamalarından birisidir. Peki, ortodonti tedavisi niçin önemli? Dişlerimizin çapraşık olması hayatımızda ve sağlığımızda neleri olumsuz etkiler?

Ortodonti Niçin Gereklidir?
• Çapraşık dişlerin temizliği zor olmakta ve diş aralarına yemek kalıntıları takılmaktadır. Bu kalıntılar temizlenmediğinde diş çürükleri, diş ve diş eti iltihaplanmaları oluşur.
• Bazı kötü konumlanmış dişler dışarıdan fark edilirler. Bu da dışarıdan kötü bir görünüme yol açar ve neticesinde ise psikolojik çöküntüler, özgüven eksiklikleri yaşanabilir.
• Her iki sebebin de neticesi olarak, çapraşık dişler ağzınızda koku oluşumu yapar. Sağlam bir temizlik yapılmadığı sürece koku yayılır.

Ortodontist Hekimlerin Kullandığı Ucuz Diş Telleri
Diş çapraşıklıkları problemi ve kötü konumlanmış dişlere sahip olan bireyler ortodonti tedavisi görürler demiştik. Tahmin edildiği üzere ortodonti tedavisinin herkes tarafından bilinen kısmı diş telidir. Diş telleri ağzınızda ve dişlerinizde oluşmuş mevcut problemleri ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır. Peki, diş teli hakkında bilmemiz gerekenler nelerdir?

Kaç Çeşit Diş Teli Vardır?
Toplamda beş farklı diş teli çeşidi bulunmaktadır. Bunlar içten takılan diş teli, seramik diş telleri, altın diş telleri, metal diş telleri, damon diş telleridir. Her birinin bir kullanım amacı ve kullanım şekli olmakla birlikte, ayırt edici özellikleri de bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere tellerin fiyatlarından bahsedeceğiz.

Ücreti Geneli ile Yüksek
Geniş bir perspektiften fiyatlara bakacak olursak 1000 lira ile 2,000 lira arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Yaptıracağınız telin yapıldığı maddeye ve telin takılmadan önceki, sonraki uygulamalara göre değişkenlik göstermektedir. Fiyatların yüksek olması ekonomik olarak düşük kalan bazı aileleri sıkıntıya sokmaktadır. Hal böyle olunca bazı bireyler ucuz diş teli çeşitlerini araştırmaktadır. Sizler için ufak çaplı bir araştırmayı ve bilgilendirmeyi sunacağız.

Metal Diş Teli Çeşitleri
Metal diş teli mevcut diş teli çeşitlerinden en çok tercih edilenidir. Fiyatı uygundur ve tedavi süreci kısadır. Ortalama 1500 lira ödemeniz gerekmektedir. Bu fiyat devlet hastanesinde veyahut SGK, BAĞKUR gibi sigorta ile ödenecek olursa 1.000 liraya kadar düşebilmektedir. Unutulmamalıdır ki metal diş teli kaliteli bir işçilik içermekte ve diş teli paslanmaz malzemeden oluşmaktadır. Fiyatının uygun olması kaliteden ödün verildiği anlamına gelmemektedir, belirtmeliyiz.

İçten Takılan Diş Telleri
İşten takılan teller telin dışarıdan görünmesinden rahatsız olan kişiler için üretilmiştir denilebilir. Çünkü dışarıdan bakıldığında teller görünmemektedir. Fiyat olarak hemen hemen metal teller ile aynı olduğu söylenebilir. Tedavi sürecindeki ilk iki haftanın acılı, tahrişli geçeceğini itiraf etmeliyiz çünkü içten takılan teller dişin arka tarafına takıldığı için dile ve yanağa değmektedir.

Damon Diş Telleri
Damon denilen diş teli de ucuz diş teli kategorisinde yer alabilecek bir çeşittir. Ortalama fiyatın 2.000 lira civarında olduğu söylenebilir. Bu teller genellikle çocuklar tarafından tercih edilmektedir çünkü damon teller çıkarılabilirdir. Çocukların yemek yerken telleri çıkarması onların rahatını sağlamaktadır.