Renkli Diş Teli Fiyatları Kaç TL

Hemen hemen her insan ortodonti terimini duymuşuzdur. Hatta bazı insanlar bizzat görmüştür. Peki, ortodonti hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Ortodonti hekimliği nedir? Ortodonti hangi durumlarda uygulanır? Ortodontinin yaş aralığı nedir ve gerekli midir?

Diş Braketleri Nedir?
Geniş bir perspektiften bakıldığında ortodontinin, dişlerimizde oluşan çapraşıkların giderilmesi ile ilgilenen bir diş hekimliği dalı olduğu görülüyor. Gerekliliği birçok insan tarafından kabul edilmektedir. Günümüzde sık uygulanan diş hekimliği uygulamalarından birisidir. Peki, ortodonti tedavisi niçin önemli?

Ortodonti Gereklidir, Çünkü
• Çapraşık dişlerin temizliği zor olmakta ve diş aralarına yemek kalıntıları takılmaktadır. Bu kalıntılar temizlenmediğinde diş çürükleri, diş ve diş eti iltihaplanmaları oluşur.
• Bazı kötü konumlanmış dişler dışarıdan fark edilirler. Bu da dışarıdan kötü bir görünüme yol açar ve neticesinde ise psikolojik çöküntüler, özgüven eksiklikleri yaşanabilir.
• Her iki sebebin de neticesi olarak, çapraşık dişler ağzınızda koku oluşumu yapar. Sağlam bir temizlik yapılmadığı sürece koku yayılır.

Ortodontik Renkli Olan Diş Telleri
Diş çapraşıklıkları problemi ve kötü konumlanmış dişlere sahip olan bireyler ortodonti tedavisi görürler demiştik. Tahmin edildiği üzere ortodonti tedavisinin herkes tarafından bilinen kısmı diş telidir. Diş telleri ağzınızda ve dişlerinizde oluşmuş mevcut problemleri ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır. Yetişkinler ve çocuklar için farklı teller bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere renkli tiş telleri ve renkli diş teli fiyatlarından (lira olarak) bahsedeceğiz.

Çocukların Favorisi Renkli Diş Teli
Diş teli gerek üst gerek alt çeneye takılacak olsun, dışarıdan bakıldığında görülmektedir. Bu da dışarıdan bakıldığında estetik görünümün kaybolmasına sebebiyet verecektir. Uzmanlara göre bazı çocuk ve gençler, bu durumdan etkilenmekte, psikolojik olarak çöküntüler ve özgüven eksikliği yaşamaktadır. Böylesi bir duruma karşı çözüm üretmek için renkli diş telleri üretilmiştir. Görünümleri itibari ile çocukların hoşuna gitmekte, tel taktırmayı kabul etmelerine yardımcı olmaktadır.

Renkli Diş Teli Nasıl Üretiliyor?
Renkli diş teli renkli seramik braketlerden yapılmaktadır. Genellikle 15 yaşından küçükler tarafından kullanılmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımızda yaşadığımız kolaylıklardan biri ile daha karşı karşıyayız. Çünkü bu teller teknolojik cihazlar tarafından üretilmektedir. İtiraf etmeliyiz ki bu tellerin estetikliği sağlaması halinde birkaç avantajı daha var.

Renkli Telin Avantajları
Bu teller standart metal tellere nazaran daha rahattır. Çocuğunuz tele çok çabuk ısınacak ve iki senelik tedavi süreci sakin geçecektir. Hal böyle olunca süreç başarı ile tamamlanacaktır. Üstelik teller diş eti dokusu ile uyumludurlar, hastalık vari durumlar yaşanmayacaktır. Çocuğun tele alışmasını avantajdan saydık çünkü tel takılan kişi bu duruma alışmak için epey süre harcayacak ve harcadığı her süre tedavisini uzatacaktır. Çünkü telin sabit kalması, korunması gerekiyor. Bir çocuğun bunu başarabilmesi için de alışması gerekiyor.

Fiyatlar Ne Durumda?
Yazımızın son kısmında renkli diş teli fiyatlarından kısaca bahsetmek istiyoruz. Renkli diş telleri ile hep sahip olacağınız avantajlardan bahsettik fakat bu telin diğer tellere nazaran bir dezavantajı var. O da pahalı olması. Metal tellere nazaran biraz pahalıdır çünkü bu teller çok kaliteli malzemelerden itina ile yapılmaktadır. Tedavi sürecinde ödeyeceğiniz ücreti etkileyen faktörlerden bahsetmemiz gerekirse telin işçiliği, hastanın çene yapısı, uygulama yapılacak dişin mevkisini söyleyebiliriz. Detaylı bilgiye sahip olmak için bir ortodontist ile konuşabilir, dilerseniz muayene olabilirsiniz. Zira muayene olduktan sonra tüm ayrıntılar sizinle paylaşılacaktır.