Pendik Diş Hekimi - 0212 283 59 47

7 Gün 24 Saat Açık Gece Acil Nöbetçi Dişçi

pendik acil diş

Vücudumuzun en önemli ve gün içerisinde birçok şekilde yaşamımızı kolaylaştıran organlarımızdan birisi de dişlerimizdir. Dişlerimiz yemek yememizi, bir şey içmemizi, bir şey koparmamızı kolaylaştırdığı gibi, gün içerisinde gülümsediğimiz zaman da bize hoş bir görüntü katmaktadır. Ancak dişlerimizin sağlığına dikkat etmediğimiz sürece hem hoş bir görüntü yerine çirkin bir görüntü sergileyecek, hem de çürükler veya görmüş olduğu diğer zararlar sebebi ile bize acı verecektir. Bu nedenle dişlerimizin temizliğine ve günlük bakımına özen gösterip, düzenli olarak da doktora gidip temizletmemiz gerekmektedir.

Dişlerimizde özen göstermediğimizden dolayı veya genetik özelliklerden dolayı bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemlerden biri olan ortodentik problemler de genellikle genetik özelliklerden kaynaklandığı gibi bazen çevresel faktörler de etkili olabilmektedir. Örneğin; eğer bir kişinin dişlerinde eğrilik ve çapraşıklık var ise yüksel ihtimalle çocuğunda da görülebilir. Çevresel faktörlere gelecek olursak ise; ağızdan solumak çevresel faktörlerin başında gelmektedir. Geniz etinde sorun olan ve burun kanallarında tıkanıklık olan kişiler gece rahat nefes alabilmek için ağzı açık uyurlar, bu sebeple güne yorgun başlarlar ve ağız kuruluğundan ve diş eti kanamalarından zamanla şikayet etmeye başlarlar. Nefes almak için ağzından solumak zorunda oldukları için zamanla üst çenelerinde dar ve derin bir damak oluşumu meydana gelir. Bu şekilde oluşan damaklar yüzde uzun bir görünüm ve aynı zamanda alt çene geriliği oluşturduğu için erken yaşlarda düzeltilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde ileriki yaşlarda düzeltilmesi mümkün olmayabilir.

Ağız Sorunları Nasıl Tedavi Edilir?
Kelime anlamı olarak bakacak olursak ortodonti düzgün-diş anlamına gelmektedir. Dişlerde aralıklar mevcut ise dişler kapanmıyor ise ve dişlerde çapraşıklık var ise bu gibi problemlerin düzeltilmesi gerekmektedir. Dış görünümümüze de oldukça etkili olan dişlerimiz çapraşık olduğunda estetik durmamakla beraber, fonksiyonel açıdan ve bizim için konuşma açısından da problem oluşturabilir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte Pendik ortodontist uzmanıda kendini geliştirmiş ve diş teli problemlerinin de son günlerde çözümleri giderek artmakta ve birkaç farklı yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemlerden biri lingual tedavidir. İçeriden tel takılması ile gerçekleşen bu yöntem ile ilk önce ölçü alınır, alınan bu ölçüye göre dişlerin arka tarafından takılma üzere bilgisayar ortamında özel altından braketler hazırlanır ve bu braketler dişlerin arka tarafından yapıştırılır. Bu yapıştırılan teller dişlerin arkasından yapıştırıldığı için dışarıdan hiçbir şekilde görülmez ve estetik görünüm açısından oldukça kullanışlıdır.

Ortodonti tedavisi için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Gün geçtikçe yetişkin diş teli özellikle popüler olmaya başlamıştır. Çocuklarda ise ortodonti tedavisi süt dişleri bittikten sonra başlanır. Ancak parmak emen bireylerde damak kubbesi dar olabilir ya da şeklini değiştirmiş de olabilir. Böyle durumlarda damağı genişletmek gerekebilir. Bu yüzden oldukça dikkatli olmak gerekmekte ve 6-7 yaşlarından başlayarak bu tedaviler yapılabilir.

Diş Telleri Takılma Esnasında Ağrı Yapar Mı?
Birçok hasta ortodonti tedavisine başlamadan önce diş telleri takılırken ağrı yapar mı veya anestezi uygulanacak mı tarzında sorular sormaktadır. Ancak bu sorulara hiç gerek yoktur çünkü Pendik ortodonti diş telleri takılırken anestezi işlemine hiç gerek yoktur ve aynı zamanda ağrılı bir işlem değildir. Ayrıca 1 saat gibi bir süre diş tellerinin takılması için yeterli bir süre olacaktır. Bu süre zarfında da herhangi bir ağrı veya sızı duyulmaz. Ağrının başladığı zaman ise dil tellerinin takıldıktan 72 saat sonra yavaş yavaş başlar. Dişlerinizde baskılar, uyuşma, ağrılar ve çiğnerken zorlanma gibi sıkıntılar oluşmaya başlar. 1 hafta kadar devam eden bu ağrılar kişinin kendi ağrı eşiğine de bağlıdır. Ağrı kesicilerle bu duruma çözüm bulunabilir.