Pazar Günü Açık Dişçi İstanbul Avrupa Anadolu Yakası

(0212) 283-59-47

Ağız ve diş sağlığının önemi hakkında her geçen gün daha da bilinçli bir hale bürünen toplumumuzda ne yazık ki hala istenilen seviyeye ulaşılmamıştır. Bunun en belirgin göstergesi ise diş ağrısının toplumumuzda çok yaygın olmasıdır. Diş ağrıların dişlerin sağlıksız ve bakımsız olduğunun belirtisidir ve hemen diş hekimine başvurulması gereken durumlardır. Aksi takdirde şiddeti gittikçe artarak dayanılmaz bir hal alması işten bile değildir. Diş ağrılarının başımıza ne zaman geleceği de bir muammadır. Haftasonu tatilinde gelen bir diş ağrısı bizi Pazar günü açık dişçi aramaya zorlayabilir.

Diş Ağrısı ve Sebepleri
Sızlamaların çok farklı sebepleri olabilir. Bunların başında 20’lik dişlerin sebep olduğu ağrılar gelir. 20lik dişleri diş serisine sonradan eklenen 4 dişten oluşur ve bu dişler çıkarken diş etini yara ve mevcut dişlere basınç uygular. Bu da şiddetli bir ağrıya sebep olur. Bir diğer sebep ise süt dişlerin dökülmesiyle daimi dişlerin çıkması sonucu oluşan ağrıdır. Bu dişler genellikle ergenliğe yakın ve ya ergenlik döneminde kendini gösterir. Dişlerin çıkarken verdiği ağrı halk arasında zonklama olarak tarif edilir ve ciddi manada şiddetli ağrılardı. Diş ağrılarının bir diğer sebebi ise diş fırçalamamaktır. Dişlerin düzenli fırçalanması ve bakımı dişlerde ve diş etlerinde çürüme ve hastalık riskini yüksek oranda azaltır ve diş ağrılarının dolaylı olarak önüne geçer. Millet olarak bu alışkanlığı henüz tam kazanamamış olmamız ise herkesçe bilinen bir gerçektir. Son araştırmalara göre kişi başına diş fırçalama sıklığımız haftada sadece 1 defa çıkmıştır ve bu da durumun ne kadar kötü olduğunu adeta kulağımıza bağırmaktadır.

Geçici Tedavi Yöntemleri
Diş ağrıları kısa süre bizleri idare edecek ve rahatlatacak yöntemlerle giderilmesi mümkün olan ağrılardır. Bu yöntemlerden en etkin olanı ağrı kesici kullanmaktır. Ağrı kesici hem sağlıklı ve kolay hem de en etkili sonuçları veren yöntemdir. Toplum arasında doğru bilinen rakı kolonya ve ya direk aspirin tedavileri ise kesinlikle yanlıştır. Hiçbir diş hekiminin önermedi bu yöntemler hem dişe hem de diş etlerine ciddi anlamda zarar vermektedir.

Dişlerdeki ağrıyı almanın bir diğer yolu ise dişlerin arasını ve üzerini fırça ve ya diş ipi yardımıyla güzelce temizledikten sonra yarım bardak tuzlu su ile ağzı çalkalamak ve gargara yapmaktır. Bu sayede ağzının içindeki yemek artıkları ortadan kalkacak ve tuzlu su diş ağrınızı alarak sizi rahatlatacaktır.

Bir diğer yöntem ise, eğer dişlerinizde çürüklerden kaynaklı oyukluklar varsa bu oyuklara bir parça pamuk yardımıyla az miktarda karanfil yağı sürmektir. Bu ağrınızı alır fakat bu yöntemde dikkat edilmesi gereken bir konu vardır. Karanfil yağı diş etlerine ciddi zarar verir. Bu sebeple tedavi uygulanırken karanfil yağı kesinlikle diş etinden uzak tutulmalı, teması engellenmelidir.

Bu yöntemler size kısa vadede fayda sağlayacak yöntemlerdir. Bu tedavi yöntemleriyle uzunca bir süre, diş hekimine gitmeden idare etmek, ileride karşılaşılabilecek daha büyük sıkıntılara razı olmak anlamına gelir. Bundan dolayı bu yöntemlerin sadece geçici ve günü kurtarıcı yöntemler olduğu bilinmeli ve ilk fırsatta ve her türlü problemde hemen diş hekimine gidilmelidir. Bayramda tatil günlerinde pazar günü açık dişçi arayışlarına girmeden diş doktoru poliklinik çalışanlarına her zaman buradaki telefonu Sarıyer, Eminönü, Eyüp, Bayrampaşa, Şişli, Okmeydanı, Nişantaşı, Ümraniye Paşabahçe, Esenler, Beşiktaş, Avcılar, Bakırköy, Bahçelievler, Zeytinburnu, Şirinevler, Mecidiyeköy, Üsküdar, Maltepe, Kağıthane, Beyoğlu, Etiler, Kadıköy, Ataşehir, Beykoz, Gaziosmanpaşa ilçelerinde arayabilirsiniz. Diş ağrılarının bizi nerede, ne zaman ve ne şekilde bulacağını asla bilemeyiz. Bu da her an her dakika bir dişçiye ihtiyaç duyabileceğimiz anlamına gelir. Neyse ki tıpkı geceleri açık klinikler olduğu gibi pazar günü açık dişçi bulma şansımız artık var. Bu sayede diş ağrısı bizi nerede nasıl ve ne zaman yakalarsa yakalasın minimum ağrı çekerek en kısa zamanda diş hekimine ulaşma imkânımız vardır.