Ortodonti Tedavisi Fiyatları

Yaşadığımız şu günlerde insan vücutlarında ortaya çıkan rahatsızlıklar hoş olmayan görüntülerin oluşmasına ehemmiyet vermektedir. Bahsettiğimiz bu rahatsızlıklar dış etmenlere, kazalara ve travmalara bağlı olabileceği gibi kalıtsal yolla aktarılan bozunumlara uğramış genler tarafından da oluşabilir. Çene yapısı bozuklukları ve diş rahatsızlıkları da bunlardan bir tanesidir. Bir kazada yaralanma sonucu veya kalıtsal yollarla diş ve çene yapısındaki bozukluklar özellikle estetik açısından büyük problemleri beraberinde getirmektedir. Ortaya çıkan tablo bu kadar olumsuz olunca diş hekimleri ve alanında uzmanlaşmış olan hekimler bu problemleri ortadan kaldırmak için büyük çabalar sarf etmişlerdir. Gelişen teknoloji birikimi ve ilerleyen tıbbi bilgiler sayesinde bu rahatsızlıkların tedavisini de bulmuşlardır. Bu tedavi yöntemi ağırlıklı olarak diş teli kullanımından oluşmaktadır. Bahsettiğimiz bu diş telleri sayesinde çene yapısında oluşmuş olan bozuklukları ve bozulmuş ağız genetik yapısı belirli ölçülerde düzeltilebilmektedir. Adı geçen bu diş ve çene telleri genellikle sabit ve damaklı teller olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat diş tellerini tek yol gibi görmek yanlış olur. Ortodontik tedavilerde sadece diş teli kullanımı yapılmaz. Oluşan rahatsızlığa göre daha farklı tedavi yollarının izlenimi de mümkündür.

Ne Demektir?
Sözlüksel anlam olarak, üst çene ile alt çenenin tam olarak kenetlenip tam kapanmasını sağlayan ve eğer tam kapanma olmuyorsa buradaki bozuklukların giderilmesini sağlayan bilim dalıdır. Ağız bozuklukların giderilmesi amacı ile hastaya uygulanan tedavi yöntemidir. Peki, ortodontik rahatsızlıklar nasıl ve neden dolayı ortaya çıkar?

Ağız Rahatsızlıkların Oluşmasının Nedenleri
Çene rahatsızlıklar her yaş grubu insanda görülebilmektedir. Ama küçük yaşlarda görülen ortodontik rahatsızlıkların genel sebebi kalıtsal bozukluklar, yetişkinlerde görülen ortodontik rahatsızlıklar ise genel olarak diş eti rahatsızlıkları sonucu oluşan diş kaybı ve bunun neticesinde çene yapısının bozulması şeklinde bir belirtme yapsak yanlış olmaz. Aşağıdaki listede sıkıntıların görülme sebeplerini sizler için detaylandırdık.
• Çeşitli nedenlerden dolayı oluşan diş ve diş eti problemleri
• Yersiz ve gereksiz diş kayıpları
• Genetik unsurlar
• Beslenme bozuklukları, sigara, kafein bazlı ve asitli içeceklerin sık tüketimi
• Küçük yaşlarda alışkanlık haline getirilen parmak emme problemi
• 20’lik dişlerin zamansız çıkmasından dolayı oluşan sıkışıklık
• Plastik ve metalden yapılan cisimleri ısırma ve ağza alma

Bu ve bunun gibi sebepler çene yapısı bozukluklarını da beraberinde getirmektedir. Bunların içinde en fazla bu rahatsızlıkları tetikleyen etmen ise diş ve diş eti problemleridir. Diş kaybı sonucu boşalan bölge çabucak doldurulmadığı sürece çene o boşluğa göre şekil değiştirecektir. Belli bir süre sonra bu şekil değişimi diğer dişlerin kökenini de etkileyecektir ve bu sayede ağız diş sıkıntıları başlamış olacaktır. Peki, ortodonti tedavisi fiyatları ne durumda? Ne kadarlık bir bütçe bu tedavinin masraflarını karşılayabilir?

Fiyat Tutarları
Ortodontik tedavilerin ücretleri uygulanacak tedaviye göre büyük değişimler gösterebilmektedir. Bunun sebebi ortodontik tedavi sayısının çok olmasıdır. Fakat bir genelleme yapıp ortalama bir rakam vermek gerekirse ortodonti fiyatları 400 TL ile 2000 TL arasında aylık yada yıllık enflasyon bazında ücreti değişmektedir. Hastalığın derecesine göre, kullanılacak olan tıbbi malzemeye göre, tedavi sürenizin uzunluğuna göre ve son olarak da doktorunuzun kaşesine göre bu fiyatlar artı ve eksi taraflara doğru yönelimle yapabilir. En doğru fiyatı almak için bir ortodontist uzmanı ile görüşmenizde fayda var.