Ortodonti Fiyatları Ne Kadar ?

Günümüzde insanların karşılaşabildiği çeşitli sağlık problemleri olmaktadır. Bu sağlık sorunları bazen şekil ve görünüm bozukluklarına yol açabiliyorken bazen ise gelip geçici olabiliyor. Şekil ve görünüm bozukluklarına neden olan sağlık problemleri ise bir kaza sonucunda veya kalıtsal olarak bireyden bireye aktarılan genetik yapısı bozulmaya uğramış genler aracılığı ile oluşabilmektedir. Görünüm bozukluklarına sebep olan en büyük hastalıklardan biri çene yapısı rahatsızlıkları ve bozulmalarıdır. Bu rahatsızlık alt çene ile üst çenenin tamamen birbirini örtecek şekilde ağzın kapanmaması ile kendini gösterebilir. Eğer böyle ve bunun gibi sıkıntılarla karşı karşıya iseniz tedavi olmanızda fayda var. Tedavinizde size yardımcı olacak doktorlar ise ortodontistler olacaktır. Size uygulanacak olan çene yapınız olması gerektiği yapıya dönecektir. Üstün anlamı ile alt ve üst çenenin kalıtsal ve yapısal bozukluklarının giderilmesini ve diş çapraşıklıklarının giderilmesini sağlayan bilim dalıdır. Uygulamanın içerisindeki kategoriler oldukça geniştir. Dilerseniz bu tedavi türlerine bir göz atalım.

Çene yapınızdaki bozulmuş yapıları düzeltmeye ve bunun gibi problemlerinizi çözüme kavuşturmayı umut eden ortodonti tedavilerinin çalışma kapsamı oldukça geniştir. Aşağıdaki listede belirtmiş olduğumuz tedaviler kapsamında değerlendirilir.
• Kemik yaşı tayini
• Ortodontik görüntülemeler
• Model Yapımı
• Anomolik ortodonti
• Sabit kapanış yükselticileri
• Lingual tedaviler
• Lip Bumper tedavisi
• Aparey tedavileri
• Braket tedavileri
• Vida tedavileri
• Alçı yüz maskı tedavileri
Yukarıda belirtilen tedavi türlerinin hepsi ortodontik tedaviler kapsamında incelenmektedir. Tedavileri kaliteli hekimler üstlenir. Tedavi sürecinizi ve uygulanacak olan tedavi türünü doktorunuz belirler.

Yaygın Türleri Nelerdir?
Özellikle ülkemizde ilgi görmesi gereken birey sayısı oldukça fazladır. Bu hastalarının genelinin şikâyetçi olduğu konu ise çene yapısındaki bozukluklardır. Ortodontistlerin onlara sunduğu genel çözüm ise diş teli kullanımıdır. Tasarlanan ve üretilen çok fazla diş teli fiyatı olduğu için tedavi yönteminde kullanılması gereken en doğru tel rahatlıkla bulunabiliyor. Damaklı diş telleri, lastikli diş telleri, görünmeyen diş telleri, renkli diş telleri ve bunun gibi seçenekler ile hem hastanın istediği tarzda hem de tedavi için gerekli olan diş teli ortak olarak bulunabilinmektedir.

Terapiyi Görenlerin Dikkat Etmeleri Gerekenler
Bunu gören insanların dikkat etmeleri gereken bazı hususlar vardır. Bunlar uygulanmadığı zaman tedaviden istenilen verim alınamayabilir. Bu hususların en önemlisi gereken kontrollerin sıkça yaptırılmasıdır. Diğer bir husus ise diş telinize ve dişlerinize her zamankinden 2 kat daha fazla özen göstermeniz gerekmektedir. Daha sık fırçalamanız ve fırçanın ulaşamadığı yerler için de gargara kullanımı yapmanız gerekmektedir. Ayrıca tedavisi süresince yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeli ve özellikle asitli içeceklerden uzak durmalısınız. Peki, bu kadar incelik isteyen bir tedavi türünün piyasamızdaki ortodonti fiyatları ne durumda?

Fiyatlar
Hastalık derecesine, doktorunuza, tedavi uzunluğuna ve gereken emeğe göre fiyatlar değişiklik gösterebilmektedir. Fakat genel olarak konuşacak olursak ortodonti tedavilerinin fiyatları Kaç lira dediğimiz zaman 1000 TL ile 2500 TL arasında değişmektedir diyebiliriz. Fakat belirttiğimiz gibi tedavinin uzunluğuna, kullanılacak malzemelere göre bu rakamlar azalabileceği gibi artış da gösterebilir. En doğru tedavi şeklini ve tedaviniz için net bir rakam öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken şey bir doktorun kliniğine gidip muayene olup gereken bilgiler ile beraber ortodonti fiyatlarına göz atmanız olacaktır.