Nöbetçi Diş Hastanesi – İstanbul Anadolu & Avrupa Yakası

(0212) 283-59-47

Diş ağrıları hepimizin başına en az bir kere gelmiş ve bir daha gelmesini istemeyeceğimiz durumlardır. Diş ağrısının ne kadar kötü olduğunu bilen insanlar bu durumu bir kez daha yaşamama için diş sağlıklarına ve temizliğine büyük önem verirler. Dişler hayat kaynağımız olan gıda tüketiminde önemli rol oynadığı için hayati önem taşıyor dememiz yanlış olmayacaktır. Diş ağrı gerekli önlemler alınmadığında çok şiddetli hale gelebilir. Hatta en çok geceleri bizi bulan bu ağrılar sıcak yatağımızdan kalkıp acil diş hastanesi aramamıza bile sebep olabilir.

İstanbul acil diş
İstanbul dişçi ve ağız sağlığı hizmetleri (Gece - Gündüz 7/24)
Bayramda ve tatilde açık diş doktoru klinikleri İstanbul
İstanbul nöbetçi dişçi telefon numarası (0539)-857-92-02
İstanbul 24 saat açık diş doktoru sarp ağız hijyeni kurumsalı
İstanbul cumartesi pazar açık diş tedavi klinik hastanesi

Nedenleri
Diş ağrıları çok çeşitli sebeplerden dolayı başımıza gelebilecek bir durumdur. Bunların başında ise diş fırçalama eylemini alışkanlık haline getirmemek yatar. Dişler fırçalanmadığı takdirde kolaylıkla bakteri oluşumuna elverişli bir ortam olabilir. Bu da çürümelere yol açarak şiddetli ağrıların doğurucusu olabilir. Bir diğer diş ağrısı oluşturan durum ise 20 lik dişlerin çıkmasıdır. Diş ağrılarının büyük bir kısmı bu sebeple görülür. 20 lik dişler ağzımızda daha sonradan konumlanan 4 dişten oluşur. Bu diler 20 ile 30 yaş arasında diş etini yararak çıkar ve diğer mevcut dişlere uyguladığı baskıdan dolayı şiddetli ağrılara sebep olur. Tıpkı 20 lik dişler gibi daimi dişlerin çıkması da oldukça sancılı bir süreçtir. Süt dişlerin dökülmesiyle çıkan daimi dişler genellikle 12-15 yaş aralığında çıkarlar. Yine bu dişler eti yararak çıktıkları için şiddetli ağrıya sebebiyet verirler. Dişlerde oluşan iltihaplar da diş ağrısına sebep olur. İltihaplar dişte ve ya diş etlerinde görülebilir. Diş ağrısına yol açtığı gibi genellikle dışarıdan fark edilebilecek şişliklere de neden olurlar. Bu şişlikleri gidermek için buzlu torba ile uygulanan kompres diş ağrısını da uyuşturarak azaltabilir.

Diş ağrılarının bir takım çözüm yolları vardır. Bu yollarda ağrının şiddetini azaltmak ve hatta ağrıyı ortadan kaldırmak mümkündür. Diş ağrısında ön tedavi amaçlı olarak kullanılabilecek bu yöntemlerden en bilineni aspirinin ezilerek dişin üzerinde direkt olarak uygulanmasıdır. Fakat bu yöntem bilinenin aksine zararlı ve yapılmaması gereken bir yöntemdir. Diş ağrısını gidermediği gibi aynı zamanda aspirinin içinde bulunan kimyasallar dişlere ve diş etlerine zarar verir. Aynı şekilde rakı ve kolonya gibi maddelerin kullanımı da tavsiye edilmez.

Ağrıyı gidermenin en kolay, en etkili ve en sağlıklı yöntemi ağrı kesici içmektir. Bu sayede ağrıdan kurtulmak mümkündür. Fakat bu konuda dikkat etmemiz gereken husus ağrı kesicinin dozudur. Acil diş hastanesi klinikleri için Şişli, Kağıthane, Etiler, Beyoğlu, Sarıyer, Eminönü, Eyüp, Bayrampaşa, Esenler, Beşiktaş, Avcılar, Bakırköy, Bahçelievler, Zeytinburnu, Şirinevler, Okmeydanı, Nişantaşı, Mecidiyeköy, Üsküdar, Maltepe, Kadıköy, Ataşehir, Beykoz, Ümraniye ilçeleri için bakınız.

Bir diğer yöntem ise dişler arasında ve üzerlerinde kalan yemek artıklarının diş ipi ve ya diş fırçası yardımıyla iyice temizlendikten sonra yarım bardak tuzlu su ile ağzın iyice çalkalanmasıdır. Bu yöntem ağzınızın temiz kalmasında ve ağrılarınızın azalmasında size büyük yardımı dokunacak bir tedavidir. Eğer ki dişinizin üzerinde çürüklerden kaynaklı küçük oyuklar var ise, bu oyuklardan kaynaklı diş ağrısını geçirmenin en etkili yolu karanfil yağıdır. Bu yöntemde karanfil yağı bir miktar pamuğun üzerine damlatılır ve dişe bastırılır. Bu sayede diş ağrınızı azaltmanı hatta tamamen gidermeniz mümkün olacaktır. Fakat bu yöntemde dikkat edilmesi gereken husus karanfil yağınız kesinlikle diş etine değdirmemektir. Karanfil yağı içeriği dolayısıyla diş etlerini tahriş edici bir yapıya sahiptir.
Bu saydığımız yöntemlerden hiç biri kesin tedavi olarak kullanılmaz. Bu yöntemlerle yalnızca acil diş hastanesi bulana kadar ağrınızı azaltmanız tavsiye edilir. Bu yöntemler devamlı kullanılarak dişçiye gidilmediği takdirde daha büyük problemlerle karşılaşılması olasıdır. Dişlerle alakalı her problemde mümkün olduğunca çabuk bir hastaneye, diş hekimine gidilmelidir.