Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır ?

İnsanların sağlığını vücudunda olan en küçük sorunlar bile tetiklemektedir. Özellikle ağız ve dişler gibi hassas noktalardan birinde olan sorun vücudundu yemek yemekten alı koymak gibi birçok sıkıntıya yol açmaktadır. Hassas bir bölge olmasından sinirlerin yoğun bir şekilde bulunması vücudunu daha çok etkileyecektir. Bu sorunlardan kurtulmak için en uygun zaman çocukluk zamanında asıl dişlerin çıkmaya başladığı zamanlar olmaktadır. Hem dişlerin yeni yeni şekil almaya başlaması nedeni ile düzene ve şekle sokarak sorunlar oluşmadan hatta büyümeden çözülebilmektedir. Ancak fark edilmemiş, bazı sorunlardan bu işlem görülmediğinde, daha sonradan olan fiziksel tepkiler sonucunda yetişkinlerde yaptırmaktadır.

Çocuklarda ortodonti tedavi aşamaları nasıldır?
Asıl yapılması gereken zaman çocukluk zamanları olarak daha uygun olmaktadır. Çünkü çocukluk zamanında düzeltilmeyen dişler ve ya diğer diş problemleri ya da çene de oluşan problemler ileride hem sağlık hem de diğer birçok anlamda sorunlar yaratacaktır. Bu yüzden genelde çocuklarda görülen diş çarpıklığı problemi kolay bir diş teli tedavisi ile çözülmektedir. Ancak çocuklarda da yaş sınırı önemli olmaktadır. En az 8 yaş ve üzeri çocuklar için uygun olan bu uygulama daha öncesinde yapıldığında da çocukların sağlık problemleri yaşamasına neden olabilmektedir. Süt dişlerin daha yeni düşüp asıl dişlerin yeni çıkmaya başlamasından dolayı yanlış yerden çıkma ya da asıl dişin çıkmama problemleri olarak süt dişinin çürümesi ile sorunlar yaşanabilmektedir. Bu sebeple çocuk diş hekimlere bu konuya dikkat etmektedir.

Çocuk diş doktorlarının dikkat etmesi gereken diğer bir konu da çocukları korkutmadan onların da isteyerek bu rahatlamayı görmesidir. Bu konunun ilk adım elbette ki aileler yapmalıdır. Aileler kendi deneyimlerinden bahsederek onları rahatlatmalı ve korkutacak, çekindirecek kelimelerden uzak durmalıdır. Daha sonra ortodonti uzmanı da aynı şekilde olup ona yararlı olacağından bahsedip, onun yaşına uygun bir şekilde anlatarak tedavi yapması gerekmektedir.

Yetişkinlerde yapılan işlemler
Çocuk yaşta diş teli tedavisi görememiş kişiler ya da daha sonradan yaşadığı fiziksel problemlerden dolayı yaptırmak zorunda kalmış olan yetişkinler için de uygulanmaktadır. Yetişkinlerin bunları görmesi daha erken yaştaki kişilere göre daha zor ve daha uzun süre olmaktadır. İnsanlardan bu uygulamayı gördüğü için çekinen insanlar daha çok görünmeyen diş tellerini tercih etmektedir. Ancak böyle olması diş tellerinin fiyatlarını oldukça da artırmaktadır. Braket taktıran kişiler daha çok estetik görünmesi için daha düzgün görünmesi için yaptırması yanında sağlık sorunları yaşamasının artması nedeni ile de yaptırmaktadırlar. Daha uzun süre tedavi görme sebebi hastanın yaşı, hastanın uygulanan aletlere olan bakışı ve uyumu, hastanın alerjisi gibi sorunlar süresini uzatmaktadır. Ancak doktorun dediklerine dikkat edildiği sürece hem bir sorun yaşanmayıp hem de sürenin kısalabilmesi söz konusu olmaktadır.

Diş telleri kullanırken dikkat edilmesi gerekenler
Braket sistemini kullanırken zamanın aksamaması için özellikle yapılması gereken dişlerin ve diş tellerin temizliği olmaktadır. Çünkü aksatılırsa dişlerin düzeceği yerde daha da çok bozulabildiği görülmektedir. Bunun yanında diş telleri kullanırken sert olan yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Çünkü sert yiyecekler diş tellerinin kopmasına neden olup tedavi süresini aksatabilmektedir. Bunun yanında sakız gibi yapışkan yiyeceklerde temizlenmesi zor olduğundan ve diş tellerine takıldığından hekimler tarafından önerilmemektedir. Yiyecek gibi içeceklerde de bu süre zarfında kullanılmaması gerekenler olmaktadır. En başında kola olmak üzere asitli tüm içeceklerin kullanımı önerilmemektedir. Önceden admin tarafından yazılmış ortodonti tedavisi fiyatları başlıklı makalemizide okumanızı tavsiye ediyoruz. Nedeni ise genel anlamda yapılan terapilerin maliyetleriniz öğrenmenizi istememizdir. Kötü bişey istemiyoruz. Teşekkür ediyorum.