Diş Teli Çeşitleri Nelerdir ?

Çapraşık ve kötü konumlanmış dişlerin tedavisinde kullanılan diş telleri hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Bahsi geçen ortodonti tedavisini hemen hemen herkes duymuştur. Hatta bazı kimler bizzat yaşamıştır. Dişlerinizde bir problem olduğunu hissedebiliyor olabilir, ortodonti ihtiyacınız olduğunu fark edebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere diş teli çeşitlerinden bahsedeceğiz.

Kaç Çeşit Diş Teli Var?
Toplamda beş adet diş teli çeşidi bulunmaktadır. Hepsinin bir avantajı, dezavantajı bulunmakla birlikte aralarında fiyat farkı da bulunmaktadır. Uygulaması yapılan diş teli çeşitleri listesini sıralayacak olursak; içten takılan diş telleri, seramik diş telleri, altın diş telleri, metal diş telleri ve damon diş telleri diyebiliriz. Unutulmamalıdır ki ortodontik ucuz tedavisi bünyesinde yapılacak diş teli işlemi doktorların yapacakları kontroller ve saptamalardan sonra uygulanacaktır, uygulanmalıdır. Şimdi dilerseniz bu tellere biraz daha yakından bakalım.

İçten Takılan Diş Telleri
Adından da anlaşılacağı üzere bu tel dişlerin arka kısmına yapıştırılmaktadır. Standart bir diş teli dışarıdan görünür. Bu teller ise dışarıdan bakıldığında görünmüyor. Daha çok çocuk ve gençlere, diş teli takmanın estetikliği bozması dolayısı ile rahatsız olan bireylere uygulanmaktadır. Ücret olarak çok pahalı olduğu söylenemez. Belirtilmesi gereken husus ilk iki haftanın alışma süreci olduğudur. Alışma sürecinde iç yanaklar ve dil tahriş olur. Fakat endişe edilmemelidir. Bu yalnızca bir alışma sürecidir.

Seramik Diş Telleri
Seramik olan diş telleri çok tercih edilen tellerdendir. Bunun sebebi dışarıdan bakıldığında belli olmamasıdır. İçten takılan tellerde de bu özelliği görmüştük fakat o teller içten takıldıkları için birkaç küçük probleme yol açabiliyordu. Bu tellerde ise problem olasılığı çok düşüktür. Fakat bu telin dezavantajı tedavi süresinin uzun olmasıdır. Bunun sebebi ise porselen braketlerin ağızdaki hareketi engellememesi ve dişleri çok sıkmamasıdır. Hal böyle olunca dişlerin düzelmesi gecikmektedir. Başka bir dezavantaj olarak fiyatının pahalı olduğu söylenebilir.

Altın Diş Telleri
Altından yapılan diş tellerinin tek dezavantajı pahalı olmasıdır. Bunun yanında birçok avantajı bulunmaktadır. Gerek tedavi süreci olarak gerek estetik açıdan sahip olacağınız avantajlar mevcuttur. Altının dişleri düzeltmesi açısından başarılı olduğu yapılan testlerle kanıtlanmıştır. Estetik açıdan değerlendirecek olursak, dişlerinizde altın olması gülüşünüzü olumlu etkileyeceğinden emin olabilirsiniz. Tek dezavantajını başta söylemiştik. Fiyat etkeni sizler için bir kriterse, altın diş telinin problem olacağını söyleyebiliriz.

Metal Diş Telleri
Mevcut diş teli çeşitlerinden en çok tercih edileni metal diş telleridir. Gerek fiyat olarak gerek tedavi olarak birçok avantajı vardır. Maliyetinin uygun olması insanları ekonomik açıdan rahatlattığı gibi, tedavi sürecinde sıkıntı yaşanmaması ve sürecin kısa sürede bitmesi de bir avantajdır. Kullanılan metal yüksek kalitededir ve teller paslanmazdır. Ayrıca dişiniz ve dişinizin dokusu ile oldukça uyumludur. Başta da dediğimiz gibi sürecin problemli geçme olasılığı çok düşüktür.

Damon Diş Telleri
Damon diş braket sistemi tellerinin kullanılma sıklığı çok değildir. Belli bir kısım tarafından tercih edilmektedir. Damon diş tellerinin özelliği hareketli ve çıkarılabilir olmalarıdır. Ülkemizde genellikle küçük yaş gruplarında kullanılmaktadır. Yemek yerken, uyurken, gerektiği zaman çıkarılabiliyor olması çocukların rahatını sağlamaktadır. Bu çeşitte belirtmemiz gereken husus dişlerin ön tarafında bulunan çarpıklarda ve üst çene darlığı tedavilerinde uygulanıyor olmasıdır. Bahsi geçen diğer tel çeşitlerine nazaran fiyatı uygundur. Dişlerinizde bir rahatsızlık hissediyorsanız vakit kaybetmeden doktorunuza görünmelisiniz. Ortodonti tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus tedavi süreci ve tedaviye ne zaman başlandığıdır. Erken teşhislerde sürecin başarılı bitme olasılığı daha yüksektir.