Çocuk Diş Teli Fiyatları Kaç Lira ?

Ortodonti uygulamalarından birisi olan diş telleri, günümüzde büyük bir değişim ve gelişim içerisine girdiler. Gerek üretildikleri maddeler olsun, gerek yapıları gerek kullanımları her açıdan kolaylaşan, güzelleşen teller üretilmektedir. Birkaç yıl öncesine kadar çocuklar telleri kullanmakta zorluk çekiyorlardı. Fakat bugün çocuk diş telleri sayesinde sıkılmadan, yorulmadan, utanmadan diş teli takıyor ve tedavi oluyorlar. Nasıl mı?

Çocuklara Uygun Teller
Günümüzde çocuklara özel renkli teller üretilmektedir. Bu teller tek renk, çift renk ve karışık gökkuşağı görünümünde olabilmektedir. Genellikle 16 yaşından küçükler tarafından tercih edilen bu tellerin birçok avantajı bulunmaktadır. Erkek çocukları çift renkli olanları tercih ederken kız çocukları gökkuşağı görünümünde olanları tercih etmektedir. Rahatlıkla söylenilebilir ki bu teller üretilmediği zamanlar çocuklarda tel takma oranı oldukça düşüktü.

Çocuklar Neden Tel Takmak İstemiyorlar?
Bunun en büyük ve aşikâr sebebi telin dışarıdan bakıldığında görülmesi ve dişlerdeki estetik görünümün kaybolmasıdır. Bu küçümsenecek bir problem değildir. Uzmanların açıklamalarına göre zorla taktırılan diş telleri çocuklarda özgüven eksikliği ve psikolojik çöküntülere yol açabilmektedir. Bu kadar önemli bir konuda önlem alınması gerçekten isabet oldu doğrusu. Öte yandan diş teli olan biri ağız ve diş bakımına dikkat etmelidir. Temizliğini düzenli bir şekilde yapmalı ve sakız, lokum gibi yapışkan maddelerden uzak durmalıdır. Takdir edersiniz ki bu saydıklarımız 16 yaşından küçük bir çocuk için hiç de kolay değil! Bu tellerin birçok avantajı vardır fakat biz birkaç tanesinden bahsedelim. Öncelikle estetik görünüm diyoruz. Renkli olmaları itibari ile çocukların hoşuna gitmektedir. İkinci bir avantaj ise bu tellerin yapıldığı maddelerin kaliteli olması hasebi ile rahat olmalarıdır. Herhangi bir şekilde dokuya ya da dişe baskı yapmazlar, oldukça konforludurlar. Üçüncü bir avantajınız ise takıp çıkarılan diş tellerini tercih etmeniz halinde sizin olacaktır. Bu tellerin takıp pratiktir kolaydır ve temizliği oldukça kolaydır.

Bazı Aileler İçin Tek Dezavantaj Fiyat
Çocuk telleri hakkında hep avantajlardan bahsettik fakat bu tellerin bazı aileler için dezavantaj olabilecek bir durumu var. Yapıldıkları maddenin kaliteli, işçiliğinin itina ile yapılmak zorunda olması gibi nedenler bu tellerin fiyatını artırmaktadır. Standart metal bir tele nazaran iki belki üç katı para ödeyebilirsiniz. Ekonomik durumu iyi olan aileler için bir dezavantaj değildir fakat düşük gelirli aileler için ne yazık ki bir problem. Fakat çocuk diş teli fiyatları, teli yapan ortodontist tarafından belirlenmektedir. Kesinlikle gidip muayene olunmalı ve fiyat şeması incelenmelidir.

Diş Teli Takılı Çocuklar Nelere Dikkat Etmeli?
Diş teli kullanan kişilerin dikkat edilmesi gereken bazı noktaları bilmesi gerekiyor. İlk nokta ağız ve diş temizliğidir. Diş teli yiyip içmeyi kısıtlamaz, sınırlamaz fakat yapışkan maddeler müstesna. Sakız çiğnenmesi hiç önerilmemektedir. Sebebi ise tellere zarar verme ihtimalinin bulunmasıdır. Yapışkan maddenin tele yapışması ile şayet tel yerinden oynarsa o dişte bakteriler ürer ve iltihaplanmalar başlar. Yapışkan maddeler tüketme, sert cisimleri ve yiyecekleri ısırma gibi sebeplerden dolayı diş teliniz zarar görebilir, tellerin bağlı olduğu braketler kırılabilir. Şayet bu tür bir durumla karşılaşılırsa endişe edilmemelidir çünkü kırık braketler size zarar vermezler. Telinize de zarar vermezler. Yapmanız gereken tek şey vakit kaybetmeden doktora gitmek ve kırılan braketin yerine yenisini taktırmanızdır. Detaylı bilgi ve çocuk diş teli fiyatları için interneti kullanabilirsiniz. En ucuz çok diş telleri için sitemizden yardım alabilirsiniz.