Büyükçekmece Diş Doktoru - 0212 283 59 47 - Acil diş nöbetçi 24 saat açık

büyükçekmece acil nöbetçi dişçi

Kelime anlamına bakacak olursak yunanca kökenlidir. Ortho ve Odons kelimelerinin birleşiminden oluşur. Yunancada anlamı düzgün diş olsa da ortodonti diş yapısı ve çene kemiğindeki simetrik bozukluları teşhis eden ve bu bozuklukların giderilmesi için çözüm sunan bir bilim dalıdır. Dişlerin konum bozukluklarını, yanlış pozisyonlanmalarını alt ve üst çenenin senkronizasyon bozukluklarını gideren ortodonti, diş hekimliğinin ardından 4 yıllık bir eğitimle uzmanlık kazanılabilen bir daldır. Diş hekimliğiyle bağlantılıdır.

Tedavi kimlere uygulanır?
Yüzün alt kısmı, diş dizilimi ve çene bölgesinde simetrik bozuklular yaşayan herkese bu ortodontik tedaviler uygulanabilir. Ortodontik tedavi için başvuran hastaların %60’ı dişlerdeki çapraşıklıklardan dolayı tedavi talep ediyorlar. Diş çapraşıklıklarının sebebi dişlerin çene kemiği üzerinde yayvan çıkması ve ya çene kemiklerinin küçüklüğünden dolayı dişlerin sıkışarak birbirlerinin önüne ve ya arkasına doğru kayması olabilir.
Dişlerin dizilimlerinde oluşan asimetrik bozukluklarda en sık uygulanan tedavi diş teli tedavisidir. Her yaştan insana uygulanabilen bu tedavi genellikle ergenlik döneminde daimi dişler çıkarken ve ya 20 yaş dişlerinin çıkmasıyla gerekliliğini hissettirir.

Büyükçekmece ortodontist uzmanları ile dişlerin üzerine güçlü organik yapıştırıcılarla yapıştırıldığından dolayı bunların düşme ve kırılma gibi riskleri olabilir. Bu sebeple diş teli tedavisinde yiyecek ve içecek tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Örneğini kuruyemiş cips gibi sert yiyeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Ayrıca kola ve gazoz gibi asitli içeceklerde asgari düzeyde tüketilmelidir ve tüketilmesi gereken durumlarda pipet kullanılmalıdır. Zeytin gibi çekirdekli gıdalar direk yenmemeli öncelikle çekirdeği çıkartılıp yenmelidir. Tel tedavisi süresince en çok ağzın arka kısmında bulunan öğütücü dişlerin kullanılması tavsiye edilir.

Ortodontik Bozukluklara Ne Sebep Olur?
Ortodontik bozukluklara sebep olan hususlar ise genellikle hep aynı yöne doğru yatma, parmak emme, kalem çiğneme, tırnak yeme, 20 yaş dişlerinin çıkmasıyla diğer mevcut dişlere baskı uygulaması beslenme bozuklukları, yalancı emzik kullanımı, süt dişlerinin erken dökülmesi ve diş eti problemleri gibi sebeplerdir. Diş diziliminde ve çene yapısında oluşabilecek ve ya oluşan sorunları önceden görebilmek önemlidir. Bu problemler ise bir takım belirtilerle kendini belli eder. Dişlerin dizilimindeki görsel bozukluklar en kolay fark edilebilen belirtidir. Bunun dışında dişlerin tamamının birbirine temas etmemesi, istem dışı olarak dişlerin yanağı ve ya dudağı sıkıştırması ağız bozukluklarının semptomları arasındadır. Bu gibi durumlarda hemen bir uzmana başvurulmalıdır. Bu konuda birçok İstanbullunun yanı sıra Türkiye’ninbirçok kentinden kişilerin tercihi ise Büyükçekmece ortodontidir. Çene yapısındaki simetrik bozukluklarda en çok kullanılan tedavi yöntemi ise çenenin asimetrik olarak yaptığı hareketliliğin aksi istikametinde baskı uygulanmasıdır. Bunun için de kafatasında destek alan bir mekanizma kullanılır. Çene kemiği vücutta 3 yönde hareket edebilen tek ekleme sahiptir bu nedenle en küçük bir problem ciddiye alınarak işin uzmanlarınca tedaviye alınmalıdır.

Toplum arasında doğru bilinen yanlışlardan birisi diş teli tedavisinin dişlere zarar verdiğidir. Diş teli tedavisinde dişler herhangi bir şekilde aşındırılmaz ve kullanılan yapıştırıcı organik olduğu için dişlerin yapısında herhangi bir zarara sebebiyet vermez.

Tedavi Ne Kadar Zamanda Tamamlanır?
İşlemlerin süresi ise değişiklik gösterebilir. Bu değişikliğin kaynağı hastanın yaşı, çene kemiğinin bozukluğu, dişlerin düzensizliği, çene kemiğinin yoğunluğu gibi pek unsur olabilir. Ayrıca hastanın tedavi süresince göstermiş olduğu işbirliği de tedavi süresini etkileyecektir. Ortodontik tedaviler bu hususlar göz önüne alındığında genel olarak 6 ay ila 1 yıl arasında değişkenlik gösteren sürelerde tamamlanır. İstanbul ve civarında pek çok kişi gibi siz de en küçük ortodontik sorunlarınızda dahi hemen Büyükçekmece ortodonti aracılığıyla çene ve dişlerinizdeki yapısal bozukluklardan kurtulabilirsiniz.