Beyaz Diş Teli - Seramik Teller

Hemen hemen hepimiz ortodonti terimini duymuşuzdur. Hatta bazı insanlar bizzat görmüştür. Peki, ortodonti hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Ortodonti nedir? Ortodonti hangi durumlarda uygulanır ve gerekli midir? Geniş bir perspektiften bakılarak tanımı yapılacak olursa ortodonti, dişlerimizde oluşan çapraşıkların giderilmesi ile ilgilenen bir diş hekimliği dalıdır. Gerekliliği birçok insan tarafından kabul edilmekle birlikte, günümüzde sık uygulanan sağlık uygulamalarından birisidir. Peki, ortodonti tedavisi niçin önemli? Dişlerimizin çapraşık olması hayatımızda ve sağlığımızda neleri olumsuz etkiler?

beyaz diş telleri

Ortodonti Gereklidir, Çünkü
• Çapraşık dişlerin temizliği zor olmakta ve diş aralarına yemek kalıntıları takılmaktadır. Bu kalıntılar temizlenmediğinde diş çürükleri, diş ve diş eti iltihaplanmaları oluşur.
• Bazı kötü konumlanmış dişler dışarıdan fark edilirler. Bu da dışarıdan kötü bir görünüme yol açar ve neticesinde ise psikolojik çöküntüler, özgüven eksiklikleri yaşanabilir.
• Her iki sebebin de neticesi olarak, çapraşık dişler ağzınızda koku oluşumu yapar. Sağlam bir temizlik yapılmadığı sürece koku yayılır.

Diş çapraşıklıkları problemi ve kötü konumlanmış dişlere sahip olan bireyler ortodonti tedavisi görürler demiştik. Tahmin edildiği üzere ortodonti tedavisinin herkes tarafından bilinen kısmı diş telidir. Diş telleri ağzınızda ve dişlerinizde oluşmuş mevcut problemleri ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır. Peki, diş teli hakkında bilmemiz gerekenler nelerdir? Toplamda beş farklı diş teli çeşidi bulunmaktadır. Bunlar içten takılan diş teli, seramik diş telleri, altın diş telleri, metal diş telleri, damon diş telleridir. Her birinin bir kullanım amacı ve kullanım şekli olmakla birlikte, ayırt edici özellikleri de bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere beyaz diş teli hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Günümüzde gençler tarafından oldukça çok tercih edilen bu tellerin en büyük özelliği dışarıdan pek belli olmamasıdır.

Beyaz Telin Avantajı Nedir?
Beyaz telin en büyük avantajı dışarıdan kendini belli etmiyor olmasıdır. Özellikle ergenliğe girmiş, 15-20 yaş arasındaki gençlerde çok kullanılmaktadır. O zamanın verdiği bazı düşünceler ve psikolojik baskılar, bireyin diş teli takmasını önleyebilir. Hal böyle olduğu zaman diş ve diş eti perspektifinden birçok sıkıntı yaşanabilir. Dolayısı ile beyaz teller bazı kişiler için kurtarıcı rolünde oynamaktadır.

Nelere Dikkat Edilmelidir?
Diş teli kullanan bireylerin dikkat etmesi gereken ilk nokta ağız ve diş temizliğidir. Dilediği gibi yiyip içebildikleri uzmanlar tarafından söylenmektedir fakat yapışkan maddelerin yenmesi önerilmemektedir. En bariz madde sakızdır. Sakız çiğnenmesi hiç tavsiye edilmemektedir çünkü tellere zarar verme ihtimali bulunmaktadır. Yapışkan maddenin tele yapışması ile şayet tel yerinden oynarsa o dişte bakteriler üreyebilir.

Diş Teli Zarar Görürse Ne Yapılmalı?
Yapışkan maddeler tüketme, sert cisimleri ve yiyecekleri ısırma gibi sebeplerden dolayı diş teliniz zarar görebilir. Biraz daha net söyleyecek olursak tellerin bağlı olduğu braketler kırılabilir. Şayet bu tür bir durumla karşılaşılırsa endişe edilmemelidir çünkü kırık braketler size zarar vermezler. Telinize de zarar vermezler. Yapmanız gereken tek şey vakit kaybetmeden doktora gitmek ve kırılan braketin yerine yenisini taktırmanızdır.

Beyaz Diş Teli Leke Bırakır Mı?
Bazı bireyler diş telinin leke bıraktığı ile ilgili endişelenmekte ve tele önyargı ile yaklaşmaktadırlar. Uzmanlarca yapılan araştırmalarda elde edilen veriler gösteriyor ki beyaz diş teli leke yapmaz. Fakat tek bir şart sizlere sunulmaktadır. Dişlerinizi temiz tutmanız ve telinize dikkat etmenizdir.