24 Saat Açık Nöbetçi Acil Diş Kliniği

Bahçelievler Diş Doktoru - 0212 283 59 47

bahçelievler acil nöbetçi diş kliniği

Ağız ve diş diziliminde ortaya çıkabilen yapısal simetri bozukluklarının oluşumunu engellemeyi ve ortadan kaldırmayı hedefleyen bilim dalıdır. Diş hekimliğinden sonra 4 yıl eğitim gerektiren bir uzmanlık ister. Ortodonti yunanca kökenli bir kelimedir ve düzgün diş olarak Türkçeye çevrilmesine rağmen, kelime anlamının tam aksine diş bozukluklarını düzeltmeyi hedef alır. Bu konudaki problemlerinizi siz de Bahçelievler ortodonti ile giderebilirsiniz. Şimdi ortodontiye biraz daha yakından bakalım.

Diş dizilimindeki bozukluklar diş telleri yardımıyla ortadan kaldırılır. Bu tedavi için belli bir yaş sınırı yoktur. Dişler ergenlikten sonra yerlerine tam otursalar dahi tel tedavisiyle bozukluklar ortadan kalkabilir. Tel tedavisinde, teller dişlere kimyasal yapıştırıcılarla tutturulduğu için, kullanımda dikkat edilmesi gereken konular vardır. Dişleri ve ya telleri zedeleyecek cips kuru yemiş gibi yiyecekler kesinlikle tüketilmemelidir. Kola ve ya gazoz gibi asit içeren içeceklerin tüketimi de durdurulmalıdır. İllaki içilmesi durumunda ise bu fiil pipet yardımıyla yapılmalıdır. Çekirdekli yiyeceklerin önce çekirdeği çıkarılıp daha sonra yan kısımlarda bulunan öğütücü dişler yardımıyla çiğnenmelidir. Bu hususlar dikkate alındığında tel tedavisi işe yarar ve kısa sürede başarıya kavuşur.

Diş diziliminden ziyade çenedeki yapısal bozukluklar içinse genel olarak kafatasından destek alan bir mekanizme yardımıyla çenenin bozukluğa uğradığı yönün aksine bir güç uygulanır bu sayede çene yapısı eski düzenini alacaktır.
Çenede ve dişlerde yapısal bozukluklarda hastalar en çok görsel olumsuzluklardan dolayı tedavi talep ederler. Diş dizilimindeki görünüm bozuklukları erken fark edilip bir ortodonti uzmanına gösterilmezse ileride daha büyük sıkıntılara yol açabilir.

Sık Karşılaşılan Bozukluklar
Ortodontik bozuklukların temelinde yatan nedenlerden bazıları hep aynı yöne yatma, parmak emme, tırnak yeme, dişleri sıkma, yiyecekleri hep aynı tarafla çiğneme, kalem çiğneme, süt dişlerinin erken çıkması ve ya 20 yaş dişlerinin mevcut dişleri sıkıştırmasıdır. Çene kemiği insan vücudunda üç yönlü hareket edebilen tek eklem yeridir. Bu sebeple çenede oluşacak ortodontik sıkıntıların bir an giderilmesi ve engellenmesi gerekir. ortodontik tel tedavisi bilinenin aksine dişlere herhangi bir zarar vermez. Teller çıkartılırken dahi, kullanılan kimyasallar dişlere zarar vermeden titizlikle çıkartılır.

Diş yapısındaki bozukluklar diş teli tedavisiyle her yaştan kişiye uygulanabilir. Fakat bazı tedaviler ergenlik döneminde ya da daha önce yani daimi dişler çıkmadan önce yapılması gerekir ki bunlar genellikle çene ve yüzün alt kısmında oluşan yapısal problemlerdir. Çenedeki bozuklukları gidermek amacıyla yapılan tedavilere 5 yaşında başlamak mümkündür. Ortodontide sıklıkla karşılaşılan bir diğer durum ise 20 yaş dişlerinin çıkmasıyla beraber diş diziliminde oluşan bozukluklardır. 20 yaş dişleri sonradan çıktıkları için çene kemiği üzerine çok zor yer bulurlar bu sebeple de diğer dişlere baskı uygular ve dişlerin dizilimlerini etkilerler. Bahçelievler ortodontist tedavisiyle çapraşıklaşan dişler yeniden düzeltilerek eski görünümüne kavuşturulabilir. Dişlerinizde ve çene yapınızda oluşabilecek ortodontik sorunları gördüğünüzde hemen bir ortodonti uzmanına görünmeniz gerekir. İstanbul ve çevresinden binlerce kişinin bu yöndeki tercihi ise Bahçelievler ortodontidir.