Avcılar Diş Doktoru - 7 Gün 24 Saat Açık Nöbetçi Acil Dişçi

0212 283 59 47

avcılar acil diş

Sözlük anlamına sözcük anlamına baktığımızda yunanca kökenli bir kelimedir. Yunan dilinde “ortho” yani düzgün ve “odons” yani diş kelimelerinin birleşimiyle oluşmuş bir kalıptır. Kelime her ne kadar düzgün diş manasına gelse de aslında diş ve çene yapısındaki bozuklukları ele alan bir bilim dalıdır. Halk arasında genel olarak ortodonti tedavisi diş teliyle bağdaştırılmaktadır. Fakat ortodonti aslında dişlerdeki bozukluğun, çene kemiğine uyumlaştırılarak düzeltilmesi diye özetleyebiliriz. Bunun için tel tedavisinden başka çok çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Ortodonti kısaca yüzün özellikle çene kısmındaki bozuklukları inceleyen ve bunlar için çözüm üreten bilim dalının adıdır. Bu alanda avcılar ortodontist gibi buna benzer diş dizilimi bozukluklarında size yardımcı olabilir. Bundan önce ortodonti nedir, tedavi nasıl yapılır sorularına yanıt verelim.

Çene Yapısında ve Diş Düzeninde Bozuklukların Kaynağı Nelerdir?
Ortodontik sorunların kaynağında ise beslenme bozukluğu, hormonsal düzensizlikler, genetik anlamda yatkınlık, ağızdan nefes alma, 20 yaş dişlerinin önceki dişleri sıkıştırması sonucu oluşan baskı, parmak emme, yalancı emzik kullanma, diş eti problemleri, süt dişlerinin erken dökülmesi, dişleri sıkmak, kalem çiğnemek ve ya tırnak yemek gibi pek çok etken bulunmaktadır.

Bazen ortodontik tedavi gerektirecek durumlar kişiler tarafından saptanamaz. Bu sayede kişi farkında olmadığı diş bozukluklarının ilerlemesine sebebiyet verebilir. Dişlerimizde ortodontik bir bozukluk olup olmadığını anlamamız için birkaç semptom bize göz kırpıyor olabilir. Bunlardan en kolayı dişte gözle görülebilecek bir bozukluk. Gözle görülebilen bozukluklarda kişi sağlığı ve görünüşü açısından ortodonti uzmanına görünmelidir. Bunun dişinde sizin kontrolünüz dışında yanağı ve ya dudağı ısırması biz diş bozukluğunun göstergesidir. Alt ve üst dişlerin birbirine temas etmemesini de bu listeye ekleyebiliriz. Bu gibi durumlarda diş bozukluklarının olduğu anlaşılır ve bir ortodontiste görünmek gerekir. Ortodontik tedavi genellikle görünümdeki bozukluklardan dolayı estetik kaygı taşıyan insanların talep ettiği bir tedavidir. Fakat bu mesele görünümün dışında, gerekenin yapılmaması halinde ileride başımıza daha büyük sorunlar çıkarabilir.

Ortodontik Tedavi GörenKişilerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Nelerdir?
İşlemleri gören insanların, normal insanlara göre ağız sağlığına çok daha fazla dikkat etmesi gerekir. Ortodontik tedavide hekimin yanı sıra hastaya da büyük görevler düşer. Ortodontik tedavide, tedavi süresi boyunca hastanın yediklerine ve içtiklerine azami önem göstermesi gerekir. Çünkü tedavide dişe takılan briketler kimyasal yapıştırıcılarla yapıştırılmaktadır. Bu sebeple kırılma ve ya çıkma ihtimali her zaman vardır. Örnek vermek gerekirse tedavi gören kişiler çerez ve ya cips gibi sert yiyeceklerden kesinlikle uzak durmaları gerekir. Özellikle zeytin gibi çekirdeği olan meyveleri direk ağızlarına atmak yerine çekirdeğini önceden çıkarıp ondan sonra yemelidirler. Ayrıca elma gibi dişi zorlayacak yiyecekleri de direk ısırmak yerine mutlaka bir bıçak yardımıyla doğradıktan sonra, arka dişlerle çiğnemelidirler. Bir diğer önemli konu ise asitli içecekler. İçinde asit bulunan kola gazoz gibi içecekler kesinlikle tüketilmemelidir. İlla ki içilmesi gerekiyorsa bunun bir pipet yardımıyla yapılması çok daha iyi olacaktır. En önemlisi de tedavi gören kişilerin ağız temizliği konusunda normalden çok daha dikkatli olmalıdır. Kullanılan tellerden kaynaklı olarak ağızda daha fazla yemek artığı kalacaktır. Bu sebeple günde en az 3 defa yardımcı fırçalar ile ağzın temiz kalması sağlanmalıdır.

Ortodonti diş hekimliğinin ardından 4 yıl eğitim gerektiren bir uzmanlık dalıdır ve diş hekimliğiyle de bağlantılıdır. Yamuksal problemler hemen her kişinin başına gelebilir ve bu konuda yapılacak en önemli şey kendi ağız yapımızı bilerek gerek duyulursa bir ortodontiste başvurmak olacaktır. Bu konuda İstanbul’dan ve Türkiye’den pek çok kişinin yaptığı gibi siz de Avcılar ortodonti klinik hekimlerini tercih edebilir, daha sağlıklı ve güçlü dişlerle hayatınızı sürdürebilirsiniz.